אז למה הוא שוב פעם בוכה?

קולו העמוק של תינוק בוכה זוכה כמעט מידית לתשומת ליבנו, נשים כגברים בהתאם למטרתו – לעורר תגובה דחופה לעזרה. מחקרים מצביעים כי גברים ונשים מגיבים באופן שונה לבכיו של תינוק: נשים, ששמעו זעקת תינוק מפעילה בדרך כלל רגשות של אהדה וסיעוד. בגברים, לעומת זאת התגובות כוללות לא אחת חוסר אונים או כעס.

התינוק בוכה ללא יכולת לחלוק את הסיבה לבכי, דבר מתסכל ביותר.. לא משנה כמה פעמים אנחנו מפצירים בו לספר לנו מה לא בסדר – הוא אינו יודע כיצד, במיוחד שמוחו עדיין לא התפתח להפריד פיזי מרגשי. זעקות התינוק נשמעות בדרך כלל אותו הדבר ורק עם זמן וניסיון, ניתן להתחיל ולהבחין בווריאציות קטנות ולנסות ולפרש את משמעותן.

אז, מה גורם לתינוקות לבכות? וכיצד אנחנו יכולים ללמוד לפרש בקשות אלה לעזרה?

לפנינו מספר סיבות היכולות להסביר את בכיו של תינוקך:

א. התינוק שלכם בוכה מהסיבה הראשונה שאתם חושבים עליה: הוא פשוט רעב. אך לעיתים גם פעולת ההאכלה עצמה לא מספיקה והתינוק ממשיך לבכות כיוון שלוקח זמן לתינוק לעכל ולעבד את המזון. במקרה זה יש לחכות מעט לגיהוק והקלה של התינוק.

ב. התינוק הבוכה שלך חש אי נוחות. לעיתים זה משהו בבגדיו שלא נוח לו לעיתים אלו צרכים בחיתול שצורבים את עורו. שמירה על התינוק שלך קרוב אליך תאפשר לך למצוא עליו רמזים (כן גם ריח..) לפני שקריאות הבכי הופכות לקיצוניות יותר.

ג. התינוק הבוכה שלך סובל מכאבי בטן. בחודשי חייהם הראשונים רוב התינוקות סובלים מכאבי בטן באופן קבוע. לעיתים עיסוי עדין של הבטן יכול לסייע לתינוקך.

ד. התינוק הבוכה שלך צריך לישון. רק בגלל שהתינוק צריך לישון זה לא תמיד אומר שהוא מצליח להירדם. תינוק עייף הוא אומלל, כי הוא כבר עבר את הנקודה שבה שינה מתרחשת בקלות. התפקיד שלך כאן הוא לתמוך בו עם אסטרטגיות מרגיעות עד שהוא נרגע מספיק כדי להירדם. כי לפעמים, הדבר היחיד שאתה יכול להציע הוא הנוכחות שלך , קול וריח יכולים לעזור לו לדעת שהוא לא לבד.

ה. התינוק שלך בוכה כיוון שהוא עובר שינויים בגופו וחווה "כאבי גדילה": בחודשים הראשונים הוא גדל במהירות ומפעיל מערכות חדשות, מערכת העיכול צריכה להתחיל לעבוד, הריאות צריכות להתחיל בתהליך שלא יפסיק עד יום נשימתם האחרונה, המוח שלא התפתח באופן מלא צריך להתחיל חיווט רשת של תאים שסופו של דבר ללמוד באוניברסיטה, להטיס מטוס, ליצור מוסיקה או להיזכר חיים שלמים של זיכרונות. על מנת להרגיע את התינוק הוא צריך עידוד ונוכחות הורית, לנחם אותו בתקופות אלה.

ו. התינוק הבוכה פשוט משועמם לאחר שנשאר לבד ללא חשיפה מספקת לסביבה. במצב זה מומלץ לחשוף את תינוקך למגוון של מראות, קולות, ריחות, תנועה ומגע. התינוק הבוכה עקב הרגשת בדידות מצפה להיות יותר בסביבת אנשים. שמירה על התינוק קרוב ל "אקשן" ולמרבית ההפתעה ללא הפחתת רמות הרעש בזמן השינה יכול להרגיע את התינוק ולגרום לו להרגיש שהוא אינו לבד.

ז. התינוק הבוכה שלך זקוק למגע. לאחר הגבולות הקרובים של הרחם מדובר בהלם לתינוקות רבים. מגע מרגיע את התינוקות ועונה על הצורך החושי שלהם למגע פיזי. עיסוי תינוקות, ומגע של עור התינוק בעורך עוזר להתחברות עם התינוק.

ח. רעש חזק פתאומי או מתמשך ועומס חושי אחר יכול להשאיר תינוק במצוקה ולחץ. בדרך כלל, שינה תעזור להם ותשכיח את התחושות, אבל בשביל להשאיר אותם רגועים תצטרכו להתאמץ…

השארת תגובה