אז איך בוחרים בייביסיטר?

הילדים הם הדבר היקר לנו ביותר, ולא בקלות נפקיד אותם בידי אנשים אחרים. יחד עם זאת, לעתים אנחנו זקוקים להיות לבד, לצאת לפגישה או לחוג, לזמן איכות עם בן הזוג או עם חברים אחרים. פסק הזמן מהילד חשוב על מנת למלא מצברים וכדי לשוב להיות שם עבור ילדינו מכל

הלב מחוברים לשמחת חיים. אך כאן מתחילות הדילמות: מאיזה גיל אפשר להתחיל? כיצד נפרדים מהילד? ואיך בוחרים בייביסיטר?

מאיזה גיל?

לשאלה הזו אין תשובה גורפת וחד משמעית: רק אתם יודעים באיזה שלב אתם מרגישים שהילד שלכם מוכן להיפרד מכם, וגם מתי אתם מוכנים לצעד הזה. ישנם הורים שלא משאירים את הילד עם בייביסיטר לפני גיל חמש, וישנם הורים שעושים זאת כבר בגיל חצי שנה. מבחינה רגשית, לפעמים דווקא יותר קשה להשאיר ילד בן שנתיים עם דמות חדשה, מאשר תינוק בן חצי שנה. בסביבות גיל שנתיים פרדות מההורים, כמו לא מעט דברים אחרים, יכולות להפוך לדרמה. זה מוביל אותנו לדילמה הבאה:

כיצד להיפרד מהילד בצורה נכונה?

קודם כל, חשוב שאתם תרגישו שלמים אם ההחלטה שאתם עושים – שתרגישו אמון מלא בבייביסיטר שבחרתם ושלא תרגישו רגשי אשמה על זה שאתם עוזבים את הילד לכמה שעות. ילדים הם רגישים וחשים את מה שמתחולל לכם בלב. אם יש באפשרותנו את היכולת להודיע לילד מספר שעות מראש, נקל עליו ועלינו את הפרידה הבלתי נמנעת למספר שעות. חשוב לתת לילד אינפורמציה ברורה גם ממש לפני היציאה כמו: אמא ואבא הולכים עכשיו לסרט, נחזור בעוד שלוש שעות, אתה נשאר כאן עם… גם במידה והילד בוכה, הישארו בהירים לגבי ההחלטה שלכם: אנחנו עכשיו הולכים. הבכי יכול להפסיק כמה דקות אחרי שתצאו מהבית, אך הוא עלול להימשך גם שעה שלמה. הקפידו להיות זמינים בסלולרי ותהיו מוכנים נפשית גם לאפשרות שתאלצו לחזור הביתה מוקדם יותר. חשוב לתדרך את הבייביסיטר – החל ממה הילד אוהב לאכול ולעשות ועד לאלו גבולות כדאי לשים ועל אלו כללי בטיחות יש להקפיד.

איך בוחרים בייביסיטר?

איך מוצאים בייביסיטר טובה ואחראית שתדאג לאוצר היקר שלכם כך שתרגישו בטוחים ורגועים? חשוב להגדיר לעצמכם מה אתם מחפשים: בחורה צעירה, אשה עם ניסיון חיים, גבר, מישהו שרק יהיה עם הילדים בזמן שהם ישנים או מישהו שיכול לשחק איתם ולהכין להם ארוחת ערב. חישבו גם אלו איכויות אתם מחפשים- מישהו שיודע להעניק חום ואהבה, מישהו שיודע לתת אוריינטציה ולשים גבולות, ואולי שילוב של שניהם. בחרו כמה מועמדים הנראים לכם מתאימים מהאפליקציה סננו את חלקם בעזרת ראיון הווידאו והזמינו את המועמדת הסופית לראיון אישי. יש לקחת בחשבון כי בייביסיטר המתגוררת קרוב אליכם, סביר יותר שתהיה זמינה בהתראה קצרה יחסית.

בנוסף, כשבוחרים בייביסיטר חשוב להקשיב לאינטואיציה שלכם: האם הבחורה הזו מעוררת בכם אמון? חשוב שתהיה כימיה ביניכם, וכמו כן בין הבייביסיטר והילדים. במקרה של בייביסיטר רב פעמי שאלו את הילדים איך היה. במקרה הצורך, אל תתביישו לומר: מצטערים, זה לא מתאים יותר.

חשוב שתדעו שהם נמצאים בידיים טובות. לכן, אם יש לכם ספקות, צריכה לסמוך ולהקשיב לאינסטינקטים שלכם! במקרים שכאלה לאינטואיציה יש תפקיד מכריע! ועדיף שתמשיכו לחפש בין מאות הפרופילים הרלוונטיים באפליקציה, עד שתמצאו את הבייביסיטר הנכון.

תכונות אופי, ניסיון, המלצות, רושם ראשוני ותחושת בטן – כולם משתנים חשובים בהחלטה על בחירת בייביסיטר קבועה לילדים.. הנה כמה עצות לבחירה מוצלחת של בייביסיטר קבועה:

כתיבת תיאור תפקיד מפורט לבייביסיטר בפרופיל ההורה:

חשוב לשבת ולכתוב את תיאור מפורט של התפקיד, המשימות ותחומי האחריות שלדעתך הבייביסיטר צריכה לעשות, האם יש צורך שהיא תכין אוכל לילדים ?, או להחזיר אותם מהגן \ בית ספר, או להכין איתם שיעורים ? רישום תיאור התפקיד ייצור תמונה מפורטת של הבייביסיטר האידיאלית עבורך ולפי תיאור זה הבייביסיטר יחזרו בתשובה חיובית אן שלילית.

ראיון קבלה:

ראיון קבלה למשרה הוא חשוב מאין כמוהו ונועד על מנת שתוכלו לתהות על קנקנה של המועמדת להיות בייביסיטר לילד שלכם. הכוונה לשיחה בגובה העיניים, הסבר על המצופה מהמועמדת כמו שעת השכבה, האכלה ומקלחות ועוד. השתדלו להיות קורקטיים אך עם זאת חביבים.

המלצות:

אין דבר חשוב או משמעותי יותר בבחירת בייביסיטר מהמלצות ומוניטין. מעבר להמלצות בכרטיס הבייביסיטר שבאפליקציה, דרשו מכל מועמדת להציג המלצות ממקומות עבודה קודמים ובדקו אותם באופן יסודי – כך תוכלו לדעת האם המועמדת יודעת איך להתמודד עם ילדים, עם איזה סוג ילדים היא התמודדה עד היום – ובאופן כללי האם המעסיקים הקודמים ממליצים עליה. הורים אוהבים להמליץ על בייביסיטר טובה!

שאלות:

שיקלו להכין שאלון  שידריך אתכם במהלך הראיונות ויאפשר להשוות מועמדים, על בסיס תיאור התפקיד שהכנתם בפרופיל שלכם. בדרך כלל חשוב לשים דגש על אחריות, אמינות, דייקנות ורגישות. לפעמים לנו באופן אישי חשובות יותר תכונות כמו סמכותיות, יצירתיות או גישה טיפולית. לכל אחד הטעם האישי שלו, חשוב לבדוק את מידת הזמינות והגמישות של המועמדת כמו למשל הקפצה בהתראה של חצי שעה במקרים דחופים או אפשרות להישאר לשמור על הילדים לילה שלם. בשלב זה כדאי להבהיר האם הנכם מוכנים או לא להבאת חבר או חברה נוספים – או לאסור זאת. אם הנכם אוסרים זאת – אמרו זאת במפורש בצורה שאינה משתמעת לשני פנים. כדאי גם לסכם על תדירות שיחות טלפון במהלך שעות הבייביסיטר, ומקרים מוסכמים מראש שבגינם על הבייביסיטר לתקשר אתכם באופן מידי בצ'ט או בווידאו צ'ט שבאפליקציה.

מעקב בייביסיטר:

גם אחרי שקיבלתם מועמדת להיות בייביסיטר לילדים – כדאי מאוד לשים לב לילדים בימים שאחרי, אם הם מאושרים, חייכנים ושמחים כשמשאירים אותם שוב עם השמרטפית – סימן שבחרתם טוב. חשוב שתהיה כימיה בין הבייביסיטר לילדים ושהם ירצו (או לפחות יסכימו) שתשמור עליהם.

דגשים נוספים:

לפני הפעם הראשונה שהבייביסיטר הנבחרת נשארת עם ילדכם – חזרו על הדברים החשובים שעל הבייביסיטר לשים לב, ואמרו זאת מול הילדים. הדגישו בפני הילדים כי הבייביסיטר אחראית ועליהם להקשיב לדבריו. הדגישו את שעת השינה, מה מותר או אסור לעשות (אוכל, טלוויזיה וכו'). פרטו את הרגישויות והאלרגיות מהן סובלים ילדיכם. הראו לבייביסיטר את המקומות החשובים כמו ארון חשמל, ערכת עזרה ראשונה וכו' (אגב בייביסיטר שעברה קורס עזרה ראשונה בסיסי כלשהו, ובמיוחד כזה המתמקד בילדים ותינוקות, תוכל להתמודד במצבים בהם נדרשת עזרה מידית). השאירו את מספרי הטלפון שלכם למקרי חירום ומספר נוסף למקרה שלא תהיו זמינים.

השארת תגובה